Ako sa chovať pri pohovore

 

 

Pracovný pohovor je posledný krok, ktorý Vás delí od nástupu do zamestnania. Je teda nutné, aby ste sa dôkladne pripravili. 

 

Včasný príchod – chodiť neskoro na schôdzku je nezdvorilé a v prípade pracovného pohovoru to platí dvojnásobne. Preto radšej je lepší skorší príchod. Pokiaľ sa niekde zdržíte (dopravná zápcha, meškanie autobusu a pod. ), je vhodné personalistovi túto skutočnosť oznámiť a ospravedlniť sa. 

 

Slušné chovanie – dodržiavajte zásady slušného správania. Pred príchodom vypnite zvuky mobilného telefónu a odložte žuvačku. Pri samotnom príchode sa pozdravte a predstavte sa. S podaním ruky vyčkajte na zamestnávateľa rovnako ako s usadením. Je spoločensky významnejší, preto má prednosť. Behom konverzácie odpovedajte kľudne a slušne. Agresivita a vulgarizmy Vaše šance na získanie zamestnania zhatia. Samozrejme, hovorte pravdivo a úprimne. 

 

Vhodné oblečenie – aké oblečenie zvoliť sa odvodzuje od pozície, na ktorú sa hlásite. Pokiaľ máte pracovať ako administratívny pracovník, riaditeľ či obchodník je vhodné zvoliť konzervatívnejší vzhľad oblečenia. Naopak u niektorých robotníckych profesií by oblek pôsobil nepatrične. Inak je to pri kreatívnych pozíciách, kde je vhodné sa pri obliekaní trocha „odviazať“. Tak či tak by však odev mal byť čistý a upravený, čo platí aj pre uchádzača (špinavé ruky, zápach cigaretového dymu nikomu neprospeje).

 

Spoznajte firmu – pri pohovore isto zaznie otázka týkajúca sa firmy, preto si vopred o nej zistite informácie,  najlepšie na firemných www stránkach. Je samozrejme mať dobré základné povedomie o produktoch alebo službách potencionálneho zamestnávateľa, aby bol zjavný Váš záujem o prácu pre danú spoločnosť. 

 

 

Zaujímajte sa o ponúkanú pozíciu – behom pohovoru by ste tiež mali zamestnávateľovi položiť niekoľko otázok, z ktorých bude pochopiteľný Váš záujem o ponúkanú pracovnú pozíciu. Napríklad aká bude náplň práce, pracovná doba, možnosť ďalšieho vzdelávania, kariérny rast, dôvod neobsadenosti pozície a pod.. 

 

 

Eva | Personalistka.sk